Chcete si rozšíriť svoje portfólio produktov? Prípadne zaujať zákazníkov, odlíšiť sa od konkurencie alebo sa viac zviditeľniť? V tom prípade vám kvalitné produktové fotky môžu veľmi pomôcť. Fotografiami sme dnes obklopení z každej strany. Kvalitné reklamné fotografie dokážu pomôcť zvýšiť predaj a s rastúcim trhom narastá aj záujem po fotografoch, ktorí vedia produkty dobre fotiť.
Ak chcete prilákať viac zákazníkov, vyvolať pozitívne emócie a WOW efekt, prezradím vám viac o reklamnej fotografii, aký je jej účel a aj niekoľko tipov ako na kvalitnú reklamnú fotografiu.
Čo je reklamná fotografia?
Reklamná fotografia zachytáva emócie, pocity alebo náladu, ktoré konkrétny produkt v divákovi vyvoláva. Účelom reklamnej fotografie je čo najatraktívnejšie vystavenie produktu alebo služby, upútať pozornosť diváka a vyzvať ho k akcii. Fotografie preto zohrávajú dôležitú úlohu v reklame a marketingu.
Konečným cieľom reklamnej fotografie je osloviť zákazníkov, aby si daný produkt alebo službu kúpili, a tak pomáhajú zvyšovať predaj. Na dosiahnutie tohto cieľa využíva úspešný reklamný fotograf zmes fotografických zručností a porozumenia psychológii. Reklamní fotografi pristupujú k svojej práci ako umelci, ktorých úlohou je rozprávať príbeh pomocou štylizovaných obrázkov, farieb, osvetlenia a rámovania.
Delenie produktovej fotografie
Pri produktovej fotografií máte 2 možnosti:
1. Produkt je odfotený na bielom, čiernom alebo sivom pozadí, kde nefiguruje nič iné než daný produkt. Tieto fotky sú vhodné najmä pre eshopy. Účel je informatívny – predstavenie produktu, jeho dizajnu a jeho výhody.
2. Viac obľúbenou a kreatívnou možnosťou sú fotografie, kde sa dá viac s produktom “vyhrať”. Produkt alebo služba sa fotí v prostredí, v ktorom sa prirodzene nachádza ako napr. fotky hodiniek na ruke, fotka vírivky v exteriéri, či jedlo na stole.
Kľúčovú úlohu zohráva myšlienka, usporiadanie kompozície, organizácia priestorového a farebného snímania.
Tieto fotografie majú rozprávať príbeh, vyvolať emócie a ukázať na bežné využitie produktu.
Kde sa dá reklamná fotografia využiť?
- Internet (bannery, sociálne siete, eshop, web)
- Tlač (časopisy, katalógy, brožúry, reklamné letáky)
- Plagáty (billboardy, nástenky)
Nenápadnú reklamu môžete nájsť aj na produktoch, ktoré firmy často využívajú na promo akcie. Tieto fotky nájdete na šálkach, tričkách s potlačou, kancelárskych potrebách, kalendároch a podobne.
Ako fotiť reklamné fotky
Tipy a návod na fotenie pre začiatočníkov:
Technika a vybavenie
Ako začiatočník sa pri fotení reklamnej fotografie určite nezaobídete bez zrkadlovky. Nemusíte si však kupovať kameru za niekoľko tisíc eur, no nevystačíte si ani s malým kompaktom. Ideálne by ste mali nasadiť makro objektív, no niekedy si vystačíte aj s obyčajným setovým objektívom. Zato budete potrebovať kvalitné osvetlenie a pozadie.
Ďalšie vybavenie fotoaparátu
Pri produktových fotografiách ja osobne vždy používam statív. Statívy sú v podstate stojany, ktoré stabilizujú fotoaparát pred roztrasenou rukou. Použitie statívu zabezpečí zníženie rozmazania, čo je rozhodujúce, ak chceme, aby fotografie vášho produktu vyzerali profesionálne a vysoko kvalitne.
Pri fotografiách zblízka používam často aj makro objektív. Tento typ objektívu vám poskytne ďalšiu výhodu v tom, že sa dostanete o niečo bližšie k tomu, aby ste vyfotografovali objekt oveľa dôvernejšie.
Používajte správne osvetlenie
Začnite s osvetlením produktovej fotografie. Jas, druh a farba patria medzi základné vlastnosti svetla. Jas ovplyvňuje najmä expozíciu, čím je svetlo jasnejšie, tým krajšia je expozícia. Podľa druhu delíme svetlo na priame (slnko, reflektory, žiarovky, blesk) a nepriame (vzniká odrazom). Farbou sa zaoberáme najmä pri farebnej fotografii, pri čiernobielej je viac-menej nepodstatná.
Existujú dve možnosti osvetlenia produktovej fotografie: štúdiové osvetlenie a prirodzené osvetlenie. Produkt, ktorý fotografujete, účel fotografie a platforma, na ktorej bude produkt vystavený, vám pomôžu rozhodnúť sa, ktoré nastavenie zvoliť.
Väčšinou sa v produktovej fotografii používa umelé osvetlenie tak, aby sa podarilo čo najlepšie ukázať produkt, nemať na ňom ťažké tiene a mať ho rovnomerne osvetlený zo všetkých strán. Keď fotíte prirodzenú scénu (napríklad, človeka, ktorý číta alebo pracuje), prirodzené svetlo môže stačiť. Stačí ak umiestnite produkt čo najbližšie k oknu a vychytáte ten správny uhol.
Na druhej strane, ak sa produkt primárne používa v interiéroch (napr. kuchynský riad) alebo obsahuje malé detaily, potom je vhodnejšie použiť umelé osvetlenie.
Tip 1: Inšpirujte sa ako fotiť interiéry
Tip 2: Naučte sa fotiť prírodu.
Odraz svetla a tiene
Je potrebné dávať si pozor na tiene. Niekedy nesprávne osvetlenie môže úplne zničiť fotku, lebo sa na nej objavia tiene. Ak potrebujete zosvetlit’ odraz, použite biely papier, ktorý umiestnite smerom k produktu. Biely papier alebo odrazová doska fungujú skvele, pretože sa od nich odráža svetlo, ktoré dokáže tiene zosvetlit’. Ideálne je používať viacero zdrojov svetla alebo využiť techniku na odrážanie tak, aby bolo možné vidieť sa dalo vidieť všetky záhyby toho produktu. Niekedy však aj tiene môžu spraviť zaujímavú štylistiku fotografii, pri fotografiách na e-shop s tým treba byť opatrný.
Tip: Použiť môžete aj odrazovú dosku.
Na uhloch záleží
Nasnímanie viacerých záberov z rôznych uhlov vám umožní pohrať sa s kompozíciou a zároveň si budete mať z čoho vyberať. Uhly môžu skutočne zmeniť vzhľad produktu, dodať mu osobitosť a dramatickosť aj pri bežných výrobkoch každodennej potreby.
Tip: Aby ste dosiahli optimálne výsledky, odfoťte niekoľko verzií produktu a vyberte z nich tie najlepšie.
Úpravy
Bez ohľadu na to, aké kvalitné sú vaše snímky, vždy ich môžete pri úpravách vylepšiť. Pri úprave fotografií sa pozrite či ste spokojní so živosťou farieb. To isté platí aj o nedokonalostiach snímky. Tieto môžete odstrániť pomocou programu na úpravu ako napr. Adobe Photoshop alebo Lightroom. Je dobré fotiť v RAW formáte, aby ste vedeli pri úpravách z fotografie vyťažiť čo najviac.
Tipy na záver
- Upravte si prostredie ešte pred samotným fotením, ušetrí vám to čas prípadným retušovaním. Pozrite si či váš produkt alebo pozadie nie sú špinavé, úprava v post-produkcii vám môže zabrať oveľa viac času, než príprava a kontrola vopred.
- Použite rôzne predmety a pomôcky, vyhrajte sa s tým, čo máte k dispozícii v miestnosti, pokiaľ nefotíte samotný produkt pre e-shop. Kreativite sa medze nekladú.
- Foťte, foťte, foťte, najmä u reklamnej fotografie sú zaujímavé nápady alfou a omegou.
- S fotografiou sa vyhrajte nielen pri samotnom fotení, ale aj pri úprave.
- Nepotrebujete drahé ani štúdiové vybavenie aj v skromných podmienkach sa dajú nafotiť kvalitné a dobre vyzerajúce fotky.
- Inšpirujte sa fotografiami známych produktov, rôznymi blogmi, sociálnymi sieťami či databázami fotiek, ale nekopírujte.
- Snažte sa odlíšiť od konkurencie a ponúknuť zákazníkom niečo nové, niečo špeciálne.