V dnešnej dobe už fotoaparát nie je prístrojom len pre profesionálnych fotografov. Na trhu je veľa rôznych druhov fotoaparátov, ktoré uspokoja potreby fotografa, či už ide o ostrieľaného profesionála alebo vášnivého nováčika. Preto som sa v dnešnom rozhovore rozhodla priblížiť vám ako si vybrať správny fotoaparát, nech už ho potrebujete na čokoľvek. 

O výbere novej techniky som sa rozprávala s Petrom Ľahkým, zástupcom obchodu PRO.Laika. Peter už niekoľko rokov pomáha ľuďom vybrať si svoj ideálny fotoaparát. Rozhovor je o témach a otázkach, ktoré najčastejšie trápia ľudí pred nákupom foťáku. Výber foťáku je rozsiahla téma, ktorá sa len ťažko dá obsiahnuť celá v jednom článku, takže dúfam že vám vo výbere pomôže aspoň trochu. 

Poďme sa teda pustiť do rozhovoru!

Ako si vybrať fotoaparát - rozhovor

– Ahoj Peťo! Povedz nám na začiatok trochu o sebe

– Ahoj! Moje meno je Peter Ľahký. Venujem sa primárne tvorbe videí a trochu fušujem aj do fotky. Dlhodobo na voľnej nohe, ale posledné už viac ako dva roky pracujem aj pre obchod PRO.laika ako video špecialista. Každý z foto a video brandže na Slovensku pozná o čo ide, nakoľko je firma na trhu už 28 rokov. Máme najväčšiu kamennú predajňu na Slovensku a vcelku slušný internetový obchod.

– Viem, že téma ako si vybrať fotoaparát je veľmi široká. Čo je podľa teba to hlavné, čo by mal brať do úvahy človek, ktorý rozmýšľa nad kúpou nového foťáku?

– V prvom rade by si mal ozrejmiť účel, na ktorý fotoaparát kupuje a požiadavky, ktoré na neho bude mať. Od toho sa bude odvíjať ďalší výber techniky.

– Ak to porovnáme s minulosťou, v dnešnej dobe je fotoaparát už celkom dostupná vec aj pre širokú verejnosť. Myslíš si, že fotoaparát slúži len profesionálom? Ako si vôbec uvedomiť, že si potrebuješ kúpiť fotoaparát a už ti nestačí mobilný telefón?

– Určite nie je len pre profesionálov. Aj v dnešnom svete patriacom mobilom majú foťáky svoje miesto. Pre profíka je to ľahké. Je to jeho pracovný nástroj, bez ktorého sa nezaobíde. Pod pojmom profesionál teraz myslím ľudí, ktorým fotenie zarába na živobytie. 

Často vidíme vysoko kvalitné výsledky od fotografov, ktorý sa fotkou neživia. Niekedy na techniku dostupnejšiu, ale často na topové modely, za ktoré by sa nehanbil žiadny profík. Fotografia je krásne, tvorivé a rôznorodé hobby. Pre veľa ľudí je ozajstnou vášňou.

Myslím, že treba skúšať nové veci a vychádzať z potrieb. Ak fotíte na mobil a nie je pre vás výstupná kvalita alebo ovládanie dostačujúce, treba siahnuť po fotoaparáte. Predsa len, výkon mobilov je obmedzený a veľa vecí zatiaľ stále nedokážu. V praxi ľuďom radím, že ak svoj prístroj prerástli a začína ich obmedzovať, je čas prejsť na niečo lepšie.

– Úplne súhlasím. Často počujem názor ľudí typu: “kúpim si profi foťák a budem fotiť lepšie”. Podľa mňa to ale vôbec nie je také jednoduché.

– Áno. Niekedy sa stane to, že človek fotí mobilom na automatickom režime, ktorý dosť pomáha v dnešnej dobe a myslí si, že keď prejde na kvalitný foťák, tak zrazu spraví lepšie fotky. Ale pokial nevie ovládať ten foťák a jeho manuálne nastavenia, tak sa môže stať že spraví ešte horšiu fotku než na mobile. Fotí fotograf, nie technika.

– Myslíš si, že niekedy vývoj mobilných telefónov a ich snímačov predbehne fotoaparáty?

– Mobilné telefóny už aj teraz v niečom predbiehaju fotoaparáty. Pri tých veľkostiach snímačov čo majú a tej sile procesorov a množstve informácií, ktoré zvládajú sprocesovať a aj v tom vývoji umelej inteligencie. Ale treba pochopiť aj to, aké obmedzenia v sebe majú. Veľkosť snímaču, optika a napríklad stále používaný teleobjektív v telefóne nedokážu mať takú kvalitu ako teleobjektív na foťáku. Veľa vecí telefón ešte stále nedokáže, i keď niekedy ten výsledok je postačujúci. Hlavne pokiaľ idú tie fotky napríklad na sociálne siete. 

Ja si myslím, že mobilný telefón v budúcnosti dokáže zmeniť spodný segment fotoaparátov práve vďaka svojej ľahkosti a inteligentnej automatike. Zostanú tam možno nejaké ultra odolné foťáky, ako napríklad Olympus TG-6, ktoré sú vhodné aj do vody a proti oderom. Okrem toho podľa mňa prežijú aj profesionálne fotoaparáty, pretože profesionálny fotograf potrebuje konštantný výkon fotoaparátu a potrebuje aby si on vedel určiť manuálne parametre.

Takisto si ale myslím, že v budúcnosti príde niečo tak zlomové, ako kedysi digitálne fotoaparáty, ktoré nahradili tie manuálne. Ten trend tu je, každý rok sa tá technika vyvíja viac a viac. Ktovie, možno za nejaký čas prídu na scénu aj hologramy alebo niečo iné, čo znovu ohromí a nadchne širokú verejnosť.

Ako vybrať fotoaparát
Ako vybrať fotoaparát

Základné typy a druhy fotoaparátov

– Poďme teraz späť k výberu fotoaparátu. Aké sú základné typy a druhy fotoaparátov? 

– Samozrejme, ponuka je dnes neskutočne široká. Každá jedna značka má niečo svoje, kvôli čomu sa po nej oplatí pozrieť. Znovu záleží od toho, čo potrebujete alebo chcete robiť s fotoaparátom. V podstate existujú dve základné kategórie fotoaparátov: 1. s vymeniteľným objektívom a 2. bez možnosti výmeny objektívu. Tie druhé sa volajú aj kompaktné fotoaparáty. Kompakty sa ďalej rôzne delia na podkategórie od lacných mydlových krabičiek, cez ultrazoomy s obrovským priblížením a odolné fotoaparáty, až po profesionálne kompakty ako Fujifilm X100V alebo Sony RX1. Tá prvá kategória sa delí na zrkadlovky a “mirrorless” alebo po slovensky bezzrkadlovky. Vývoj sa momentálne uberá práve smerom bezzrkadloviek. Ponúkajú nám najviac možností pre ďalší vývoj vo fotografii.

– Nikon alebo Canon už nie je otázka, pretože na trhu sú aj iní dobrí hráči. Aké sú podľa teba dnešné trendy vo svete fotenia?

– Canon a Nikon sú dve obrovské firmy ktoré mali svoj boom vtedy, keď mali boom aj zrkadlovky. Sú to vlastne dve jediné veľké značky, ktoré stále ponúkajú zrkadlovky. Ale už aj oni dopĺňajú svoju ponuku bezzrkadlovkami. Všetky ostatné veľké reťazce, ako napríklad ako Fuji a Sony momentálne úplne prešli na bezzrkadlovky. 

Pri výbere značky je vždy dôležité uvedomiť si, čo človek potrebuje. Každá zo značiek vie ponúknuť niečo iné. Napríklad Fuji sú veľmi štýlové, majú dobrý JPEG, dobré farebné profily, zaujímavú natívnu optiku za nie príliš vysoké peniaze. Sony bol dlhé roky kráľom bezzrkadloviek. Veľa filmov sa točí práve na Sony. Ich technika má výborný autofocus a ostrenie na oko. Canon a Nikon tiež vypustili veľmi dobré modely: Canon R5 a R6, Nikon Z6 a Z7. Panasonic a Olympus robia tiež veľmi dobré modely a dokonca majú aj spoločný bajonet

ako vybrat fotak

Parametre fotoaparátu

– Čo sú najdôležitejšie parametre, na ktoré sa treba pozerať pri výbere fotoaparátu?

– V prvom rade si vybrať, či chceme kompakt, ktorý je malý, spratný, často veľmi výkonný, ale predsa len obmedzený objektívom, ktorý nevieme vymeniť. Často však pri jeho správnom výbere plne pokryjeme požiadavky fotografa. Vtedy je potrebné brať veľký ohľad aj na objektív, jeho rozsah ohnísk (zoom) a taktiež svetelnosť. Samozrejme aj veľkosť snímača hrá veľkú rolu. No a potom ostatné charakteristiky vyhovujúce našim potrebám.

Ak sa rozhodneme pre tie s vymeniteľným objektívom, v prvom rade sa pozeráme na telo. Základným parametrom bude veľkosť snímača. Tá závisí od toho, na aké žánre budeme fotoaparát používať a aké máme na neho požiadavky. Ak chceme napríklad fotoaparát na šport, prírodu, reportáž a cestovanie, ktorý bude malý a spratný, mali by sme porozmýšľať o snímači s veľkosťou 4/3″. Ak sú našim cieľom portréty a máme možnosť si priplatiť, asi pôjdeme cestou plného políčka – full-frame. Pre nerozhodných je asi najlepšou voľbou zlatá stredná cesta – APS-C snímač. Vo všeobecnosti platí, že čím väčší snímač, tým väčší pixel. To potom znamená aj lepšie zvládnutie šumu pri ťažších svetelných podmienkach. Ide však o finančne náročnejšie riešenie. Okrem toho, veľký snímač treba aj náležite nakŕmiť. Kvalitný svetelný objektív nebude nikdy malý.

Na čo podľa mňa určite netreba pozerať, sú megapixely. Viem, že veľa ľudí je zvyknutých na ne pozerať a niekedy sa rozhodujú práve podľa nich. Pokiaľ ale netlačíte na veľkoformátovú tlač, na ktorú budete pozerať zblízka, nepotrebujete 40 megapixelov.

ako vybrat fotak

– Odporúčal by si skôr výber zrkadlovky alebo bezzrkadlovky a prečo?

– Podľa chuti. Aj keď si myslím, že dnes má význam siahnuť skôr po bezzrkadlovke. Zrkadlovku by som volil iba vtedy, ak určite viete, prečo tam to zrkadlo chcete mať. Chápem argumenty optického hľadáčika u niektorých profesionálov. V drvivej väčšine prípadov však dnes vyhráva mirrorless.

– Aké príslušenstvo potrebuje človek k fotoaparátu?

– Pamäťovú kartu a baterku. Bez toho to nepôjde. Je dobré na techniku kúpiť hneď aj čistenie, brašnu/ruksak a ochranný filter. Všetko ostatné záleží na tom čo a ako sa chystáte fotiť. Zo základných veci sú to samozrejme ďalšie objektívy, statív, blesk/svetlo, popruh a podobne.

.- Odporúčaš objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou alebo s premenlivou? Čo je dobré na aké účely?

– Najprv ohnisko. Na reportážne fotenie skôr zoom a na portrét skôr pevné sklo. Výbornú reportáž však nafotíte aj s pevnou 35kou a takisto na svetelný zoom môžete urobiť pekný portrét. Záleží na tom, čo Vám viac vyhovuje, ale optika má samozrejme svoje výhody a obmedzenia, ktoré treba brať do úvahy pri jej výbere.

– Ako fungujú obchody s fototechnikou počas pandémie? Keď si chce človek vyskúšať techniku pred nákupom alebo sa poradiť ohľadom niečoho, ako to riešite vy?

– Momentálne bohužiaľ naša krásna predajňa v centre Bratislavy funguje iba ako výdajné miesto pre eshop. Radi však poradíme online, či už emailom alebo cez telefón. Pri osobnom odbere pár slov padnúť tiež môže, avšak na dlhé výklady pri momentálnych opatreniach bohužiaľ priestor nie je.

– Čo je tvoj “najlepší fotoaparát”? 🙂 

– Môj naj je vlastne skôr kamera – Panasonic Lumix GH5. Je to nadčasová bezzrkadlovka zameraná na video. Pokryje mi 90% potrieb a je to moja láska. 🙂 Momentálne by som skôr dokúpil nejaké zaujímavé objektívy. Ale ak mám povedať telo, tak by som osobne volil skôr malý profi kompakt. Napríklad Fujifilm x100V.

Ak sa stále neviete rozhodnúť aký fotoaparát si vybrať, odporúčam sa v prvom rade zamyslieť nad účelom, na ktorý ho chcete najčastejšie používať. A až potom sa skúsiť poradiť so skúsenejším fotografom (kľudne aj so mnou) alebo rovno so špecialistami z obchodu. 

Takisto odporúčam nakupovať fototechniku radšej v špeciálnom obchode (ako je aj PRO.laika), než vo veľkých TECH reťazcoch, ktoré okrem foto a video predávajú aj iné veci. Takto si vždy viete vypýtať odbornú radu. Ľudia v týchto obchodoch vedia oveľa viac informácii nie len z technickej, ale aj z praktickej stránky používania techniky.

Ak sa Vám páčil tento článok, poteším sa ak ho prezdielate medzi svojich známych na sociálnych sieťach. Takisto mi môžete dať vedieť, či sa vám podobné články páčia, aby som vedela, či v nich pokračovať. Ak ste sa rozhodli stať začínajúcim fotografom, nezabudnite na dôležitosť osobného brandingu a objednajte si fotenie so mnou