Každý z nás chce doniesť domov z dovolenky pekné cestovateľské alebo dovolenkové fotky. Poviete si: veď tam už možno nikdy nebudem a chcem ukázať to krásne miesto svojim kamarátom, rodine, kolegom. Chcem, aby boli všetci nadšení z mojich fotiek alebo len jednoducho chcem mať krásny cestovateľský fotorámik pre seba.

My s manželom milujeme cestovanie. Ako inak, mňa pri cestovaní veľmi baví aj fotenie. Uvedomila som si, že keď sme na ťažkej turistike, tak ma fotenie rozptyľuje od neustáleho sťažovania sa na ťažkú cestu. Takisto milujem fotiť bežný život ľudí v krajine, kde práve cestujeme – tzv. mini reportáže.

Vybrala som vám 7 tipov ako robiť krajšie dovolenkové fotky a už sa viac nehanbiť za svoje fotky z dovoleniek.

1. Nemusíte nakupovať ten najdrahší fotoaparát

        Toto je asi najväčší omyl u veľa ľudí. Pokiaľ sa nechcete venovať foteniu profesionálne, stačí vám aj lepší smartfón. Dnes už existujú veľmi pokrokové fotoaparáty aj na telefónoch, ktoré dokážu spraviť kvalitatívne podobné fotky ako zrkadlovky.

Ak nie ste vo fotení profesionál, lepšiu dovolenkovú fotku si spravíte pravdepodobne smartfónom, než so zrkadlovkou. V ďalších bodoch o tom poviem viac. V skratke, keď veľmi nepoznáte možnosti nastavení vášho fotoaparátu, je oveľa lepšie fotiť telefónom. Ten sa dokáže oveľa rýchlejšie a lepšie automaticky prispôsobiť svetlu a iným kritériám, než automatické nastavenie na zrkadlovke. Takisto hrá veľkú rolu aj kompozícia fotky. Dole je krásny príklad toho ako fotka telefónom (1) vyzerá oveľa krajšie ako fotka spravená zrkadlovkou (2). Ak už sa predsa len rozhodnete naučiť sa fotiť s fotoaparátom, odporúčam prečítať môj článok o tom Ako sa naučiť fotiť ako profesionálny fotograf.

odfotené na Xiaomi Mi 9
odfotené na Canon 600D - automatické nastavenia

2. Kompozícia a farby na dovolenkovej fotke

        Kompozícia znamemá rozmiestnenie všetkých objektov ktoré na fotke vidíme.  Na dovolenke sa často stretávame s tým problémom, že pred sebou vidíme veľké množstvo objektov. Sme ovplyvnení emóciou daného momentu a chceme mať na jednej fotke úplne všetko čo pred sebou vidíme. Neuvedomujeme si ale, že to čo vidíme voľným okom, je vždy odlišné od toho čo uvidíme na výslednej 2D fotke. Príliš veľa prvkov na fotografií ruší vnímanie záberu a s najväčšou pravdepodobnosťou nereprezentuje to, čo sme ako fotografi v danej chvíli videli a cítili. Je preto dobré zbaviť sa nepotrebných prvkov v kompozícií, scénu pred sebou prezentovať čo najjednoduchšie a rozhodnúť sa, ktoré prvky sú dôležité a ktoré je treba vynechať.

Kreatívna kompozícia dokáže úplne zmeniť výslednú dovolenkovú fotku. Keď fotíte na dovolenke, vždy sa snažte rozmýšľať čo chcete fotiť, na čo sa spraviť fokus, čo chcete tou fotkou povedať.

Takisto existujú rôzne spôsoby ako sa zahrať s farbami. Buď si zvolíte kontrastné farby (žltá – modrá, zelená – fialová, červená – zelená, žltá – fialová, modrá – oranžová, atď) a skombinujete ich na dovolenkovej fotke. Alebo sa budete hrať s odtienmi jednej farby. Existuje veľké množstvo pravidiel kompozície, niekedy ale treba rozmýšľať out of the box a tie pravidlá schválne porušiť, aby sme dostali tú najlepšiu výslednú cestovateľskú fotku. Nižšie uvádzam najčastejšie praktikované pravidlá a ich variácie:

pravidlo tretín

Pravidlo tretín

Jedno z najznámejších pravidel kompozície. V praxi to znamená, že keď chcete mať pozornosť človeka na jednom objekte, musíte ho na fotke umiestniť buď na kríženie línii, ktoré rozdeľujú fotku na tretiny (na ľavej fotke) alebo ho umiestniť pozdĺž jednej z línii (na pravej fotke)

Mimostredová kompozícia je príjemnejšia pre oči a vyzerá prirodzenejšie ako kompozícia, pri ktorej je objekt umiestnený priamo v strede rámčeka. 

Veľa telefónov má funkciu, kde sa dá zapnúť špeciálny rám, ktorý rozdelí vašu fotku na tretiny počas fotenia. Keď nemáte túto možnosť, vždy sa dá fotku neskôr orezat. Snažte sa to spraviť aspoň približne.

pravidlo tretín
vedúce linii

Vedúce línie

Veľmi zaujímavé pravidlo, ktoré vám na dovolenke pomôže spraviť kreatívne fotky. Línie na fotografiách akoby vedú vaše oči k nejakému objektu. Niekedy môžu viesť len tak do stratena, čím dodáte fotke zaujímavú dynamiku.

Vedúce línie môžu tvoriť napríklad cesty, mosty, koľajnice a podobne. Niekedy sa tieto línie prejavia niekde kde ich nečakáte, takže hľadajte!

vedúce linii
negativny priestor

Negatívny priestor

Je to prázdny priestor na vašej fotke. To väčšinou znamená neutrálne pozadie, ktoré dovoľuje sa sústrediť len na želaný objekt.

V praxi to samozrejme neznamená že musíte hľadať čiernu stenu a fotiť sa len pred ňou. Naopak, stačí nájsť jednoduché pozadie, ktoré nebude rušiť diváka od pozerania sa na objekt.

Niekedy sa fotky stávajú veľmi kreatívnymi vtedy, keď naschvál necháte trochu viac negatívneho priestoru, ako napríklad na fotke vľavo. Tým sa ešte viac zvýrazňuje pozornosť na daný objekt a vzniká tak potrebná dynamika na fotke.

Hra s veľkosťami

Pre fotenie prírody je niekedy dobré si nájsť objekt ktorý naschvál vyzerá menšie zďaleka. Vďaka tomu hory na fotke vpravo vyzerajú obrovskými. Keby ste odfotili len hory, tak by ste neskôr na fotke pravdepodobne nevedeli odhadnúť aké veľké v skutočnosti sú.

Takýto malý trik dovoľuje dívakovi lepšie predstaviť si reálnu situáciu. Keď nemáte žiadny iný objekt, je niekedy dobré použiť aj človeka v porovnaní s niečím veľkým.

hra na velkosti

3. povedzte svojimi fotkami príbeh

        Nesnažte sa fotiť len prírodu alebo architektúru. Prejdite na ďalšiu úroveň a začnite fotiť život bežných ľudí. Môže to byť napríklad predavačka krájajúca klobásu na miestnom trhu alebo bozkávajúci sa pár pri západe slnka. Tieto momentky sa môžu neskôr stať vašimi obľúbenými fotografiami z dovolenky.

Samozrejme, keď fotíte ľudí zblízka, je dôležité sa spýtať na ich povolenie. Niekedy vďaka tomu môžete nájsť aj dobrého kamaráta v inej krajine alebo mať zaujímavý rozhovor.

Štatisticky je dokázané, že fotky s ľuďmi získavajú od divákov viac záujmu než tie najkrajšie fotografie prírody. Je to tým, že neúmyselne porovnávame samých seba s ľuďmi na fotke. “Ó, tí dvaja pijú kávičku s krásnym výhľadom, aj ja také chcem!” A fotka je hneď oveľa lepšia, než samotný pohľad na prírodu.

cestovne fotenie
cestovne fotenie

4. NECHAJTE SA ÚČELOVO STRATIŤ A NEZABUDNITE SI NAJSKôR UŽÍVAŤ

        Viem, že to znie moc jednoducho, ale niektorí ľudia začnú veľmi rýchlo fotiť non-stop všetko okolo seba, akonáhle sú na dovolenke. Nevedia sa zastaviť a vychutnať si ten moment tu a teraz. Pokiaľ váš prvotný cieľ nebol cestovať len kvôli fotkám, odporúčam sa častejšie len tak zastaviť a vychutnávať si všetko okolo vás.

Ako to chcte ešte umocniť a  mať fotky aké nemá nikto ďalší, musíte sa stratiť. Musíte ísť inými cestami, musíte niekedy odbočiť do malých uličiek, neísť podľa mapy a sledovať veci okolo vás. Pozorovať aké zábery to dokáže priniesť. Každý kto bol v Paríži, má fotku s Eiffelovou vežou, ale koľko krát si také fotky naozaj získali vašu 100 percentnú pozornosť?

Tiež sa nebojte fotiť objekty pod rôznymi uhľami. Niekedy môže byť vhodné si kľaknúť pre perfektný záber, inokedy zase skúsiť odfotiť niečo akoby z výšky. Nebojte sa v tom experimentovať!

cestovne fotenie

5. Zachyťte na fotkách malé detaily

        Pri fotografovaní na cestách pravdepodobne nasnímate veľa širokých fotiek prirody, pokojných pláží a rušných pouličných scén. To všetko vytvára vynikajúce fotografie, ktoré zachytávajú krásu a atmosféru miesta.

Nezabudnite však dávať pozor na menšie detaily vo vašom okolí. Nemalo by to byť ťažké, pretože všetko, čo vidíte, bude pre vás na dovolenke pravdepodobne úplne nové a všade, kam sa pozriete, uvidíte zaujímavé detaily.

6. Ak chcete ešte viac, kúpte si nové vybavenie

        Znovu, teraz nehovorím o drahej zrkadlovke, pokiaľ neviete a ani nechcete sa s  ňou naučiť pracovať. Často vidíme cestovateľov na Instagrame s vynikajúcimi fotkami a často píšu, že cestujú sami. “Ako je možné, že cestujú sami a dokážu samých seba odfotiť tak krásne? Určite majú so sebou nejakého fotografa!”

Možno ho niektorí fakt majú, ale väčšina z nich robí svoje fotky vďaka statívom. Existuje veľa rôznych druhov statívov a to aj také ľahké, že ich nebudete mať problém zobrať so sebou na dovolenku. Len potom musíte myslieť na to, že fotka so statívom potrebuje prípravu: musíte ho nastaviť, odfotiť pár testovacích fotiek, nájsť tú potrebnú polohu, atď.

Takisto teraz existujú špeciálne mini objektívy pre telefóny, pri ktorých dokážete dosiahnuť rôzne efekty, ako napríklad fish eye, macro a podobne.

7. Dodatočné spracovanie fotiek je veľmi dôležité

        Existuje absurdný mýtus, že úprava vašich fotografií pomocou softvéru je „podvádzanie“. Že to nie je prirodzené a podobne. Pravda ale je taká, že všetci profesionálni fotografi upravujú svoje fotky pomocou softvéru ako Lightroom, Photoshop a podobne. Prečo to nemôžete robiť aj vy?

Keď sa pozriete na fotku dole, tak si pravdepodobne si všimnite, že najviac úprav som urobila v osvetlení. Veľmi často sa stáva, že pri cestovaní nevieme ovplyvniť svetlo. Niekedy máte veľmi peknú kompozíciu, ale je tma.

Keď fotíte v JPEG formáte, tak váš telefón alebo fotoaparát upraví fotku za vás. Už minimálne vďaka tomu nevyzerá vaša dovolenková fotka tak, ako to bolo v skutočnosti. Takže žiadne podvádzanie, iba zlepšenie fotografie.

Najlepšie je fotiť v RAW formáte, lebo pri tomto formáte váš fotoaparát/telefón nechá fotku bez úpravy. Čo znamená, že vy máte plnú kontrolu nad úpravou a v samotnej fotke je oveľa viac informácií, ktoré sa dajú upravovať. Na fotoaparáte sa dá veľmi jednoducho zmeniť formát fotiek z JPEG na RAW. Keď to chcete spraviť na telefóne, musíte si stiahnuť špeciálnu appku a fotiť v nej. Príkladmi týchto appiek sú napríklad Manual kamera, Camera FV-5 a podobne. Samozrejme sa dajú upravovať aj JPEG fotky, ale výsledná kvalita može byt horšia.

Moja obľúbená appka na úpravu fotiek je Lightroom. Je veľmi jednoduchá, dá sa stiahnuť na počítač alebo telefón a všetky základné úpravy sa dajú v pohode spraviť tam. Nedávno som spustila aj individuálny online kurz Adobe Lightroom. Ak máte vážny záujem naučiť sa upravovať fotky profesionálne, odporúčam sa na kurz prihlásiť.

neupravena fotka
upravena fotka

Cestovanie je krásny zážitok. Skoro každý sa snaží pri cestovaní niečo odfotiť. Tak prečo sa zrovna nenaučit to robiť kvalitnejšie, aby vo vašom telefóne prestali byť len selfička a začali sa objavovať aj krásne a rôznorodé dovolenkové zábery?

Ak zrovna nie ste na dovolenke a aj tak chcete mať krásne profesionálne fotky, neváhajte ma kontaktovať. Som profesionálna fotografka v Bratislave, ktorá vám rada spraví rande fotenie s vašou polovičkou, business fotenie pre vašu firmu alebo podnikanie, rodinné fotenie pre utuženie vzťahov s vašimi najbližšími, ale napríklad aj športové fotenie ak ste majiteľ fitka, tréner alebo len chcete ukázať svoj športový progres. Pokiaľ chcete fotenie darovať niekomu ako prekvapenie, pozrite si stránku Darčekové poukazy na fotenie.