Ak práve začínate s fotením, tak gratulujem! Naučiť sa fotiť nikdy nebolo vzrušujúcejšie a ani ľahšie ako dnes. Dnešný trh je zaplavený rôznymi offline aj online kurzami, knihami, workshopmi, webovými stránkami a podcastmi, ktoré ešte pred desiatimi rokmi neexistovali.

Boli časy, keď bola fotografia nad možnosti priemerného človeka. Dnes však už snímanie krásnych fotiek nepatrí len profesionálom; stalo sa súčasťou nášho každodenného života. V súčasnosti takmer každý vlastní nejaký fotoaparát. 

Ak hľadáte spôsoby, ako si vylepšiť svoje fotografické schopnosti, prípadne ešte len začínate s fotením, tento článok je pre vás.

Aký je účel vašej fotografie?

Prvá vec: musíte si uvedomiť, prečo sa chcete naučiť fotografovať. Je to čisto pre zábavu a hobby? Alebo to plánujete rozvinúť do podoby podnikania? Je veľmi dobré porozumieť vašim cieľom a ambíciám, aby ste zistili, koľko času a peňazí ste ochotní investovať do tejto novej aktivity.

V dnešnej dobe sú trhy s fotoaparátmi dostatočne dostupné, napriek tomu neodporúčam behať a kupovať si najdrahší fotoaparát ako prvú vec. Najmä keď sa fotením neplánujete v najbližšej dobe živiť.

V mojom článku o fotografovaní na dovolenke som veľa písala o tom, že kvalitný smartfón niekedy dokáže urobiť lepšie fotky ako zrkadlovka, ktorý používate v automatickom režime. Nikdy to nie je iba o výbave, ktorú používate. Naopak, vždy ide o vaše schopnosti a kreativitu. Najprv teda kľudne začnite s telefónom.

Ako si vybrať správny fotoaparát? Ak si už myslíte, že si musíte fotoaparát kúpiť, potom vám vrelo odporúčam najskôr si ho požičať. Som si istá, že sa nájde priateľ alebo príbuzný, ktorý má nejaký fotoaparát a rád vám ho na niekoľko dní dá. Ak si predsa len nemôžete fotoaparát požičať od žiadneho známeho, existuje veľa miest, kde si môžete fotoaparát požičať za relatívne nízku cenu, napríklad na stránke fotolab.sk.

Vždy si prečítajte príručku k fotoaparátu

Môže to znieť hlúpo a veľa ľudí si nikdy neprečíta príručku ku svojej elektronike, ale verte mi, fotoaparát je úplne iný príbeh. Takže ak už fotoaparát máte, ak ste sa rozhodli ho kúpiť, požičať si ho od niekoho, alebo dokonca ak máte namiesto neho telefón, vždy si najskôr prečítajte príručku. Môže sa stať, že nebudete úplne všetkému rozumieť, ale to je v poriadku. Len si túto myšlienku odložte na neskôr a bude čas, keď sa k nej vrátite.

Počas celého procesu učenia bude príručka vaším najlepším priateľom. Pretože všetky kurzy sú zvyčajne všeobecnejšie, pokiaľ ide o nastavenia fotoaparátu, pretože každý fotoaparát je úplne iný.  Príručka Vám pomôže pochopiť špecifiká Vášho fotoaparátu.

Poslednou vecou, ktorú chcete pri fotografovaní urobiť, je manipulácia s fotoaparátom, keď by ste mali už komponovať záber alebo študovať svoj predmet. Nielenže budete vyzerať hlúpo, ale s najväčšou pravdepodobnosťou svoju fotografiu zabijete ešte predtým, ako vôbec stlačíte spúšť.

Nájdite svoj zdroj štúdia

Aby ste sa niečo naučili, musíte študovať. Existuje  mnoho spôsobov, ako to v prípade fotografovania urobiť, ale bude to vyžadovať trpezlivosť, štruktúru, disciplínu a tvrdú prácu. Nižšie uvádzam moje tipy na to ako sa naučiť fotiť ako profesionál.

ČÍTAJTE KNIHY A ČLÁNKY o tom ako sa naučiť fotiť

Ak ste vizuálnym typom čo sa týka učenia sa, potom je čítanie kníh alebo rôznych článkov spôsobom, ako sa naučiť fotografovať. Niekomu to však nemusí stačiť a chcel by zmiešať tento typ učenia s ostatnými, čo je úplne bežné a povedal by som, že je to ešte lepšie, pretože získate rôzne perspektívy.

Keď už budete ovládať úplné základy fotenia, môžete si knihy a články vyhľadávať aj podľa zameria. Trochu iné tipy nájdete pre portrétne fotenie, iné zase pre rodinné fotenie či produktové fotky.

Ako sa naučiť fotografovať a mať krásne fotky
fotograf workshop

Zúčastnite sa workshopov o základoch fotografovania

Workshopy sú obzvlášť dobré pre ľudí, ktorí by možno chceli ísť do fotografickej školy, ale nechcú sa zaviazať na viac ako 3 roky a minúť na to kopu peňazí. To neznamená, že workshopy nie sú drahé, ale väčšinou je to celkom výhodná kúpa. 

Workshopy sú tiež výborné na nadväzovanie kontaktov, objavovanie štýlov, ktoré sa vám páčia, a predovšetkým – je to ľudský kontakt so skúsenejšími fotografmi, kde môžete klásť toľko otázok, koľko chcete. Je to skvelé, pretože títo fotografi niekedy zdieľajú svoje tipy a triky, ktoré by ste možno na internete len tak nenašli.

sledujte online kurzy o fotení

Existuje veľmi veľa platforiem na sebarozvoj, ako napríklad Udemy, Skillshare, Coursera a mnoho ďalších, na ktorých môžete zadarmo alebo za malú sumu získať online kurz fotografie. Mnoho fotografov má Youtube kanál a zdieľa tam svoje tipy a triky. Niektorí fotografi majú svoje vlastné platformy, ktoré sa dajú jednoducho vyhľadať pomocou na Google. Ak sa vám páči štýl nejakého konkrétneho fotografa – choďte skontrolovať, či práve nerobí online kurz, ktorý by ste mohli sledovať!

Ja osobne som absolvovala veľa rôznych kurzov, väčšina z nich opakuje niektoré základné informácie, ale vo všetkých som vždy našla nejaké informácie, ktoré boli pre mňa nové. Ak ste úplný začiatočník alebo sa len chystáte fotografovať, mohla by som odporučiť pozrieť si môj obľúbený masterclass kurz fotenia na Udemy. Páčila sa mi ich štruktúra a myslím si, že kurz pokrýva značnú časť základov, ktoré budú viac ako dosť na to, aby ste sa mohli hneď pustiť do fotenia.

online kurz fotografie

Získajte mentora alebo choďte asistovat iným fotografom

Mentoring a asistovanie iným fotografom sú prekvapivo prehliadané spôsoby, ako preniknúť do umenia fotografie a naučiť sa fotiť ako profesionál. Je to v podstate ako individuálny študijný program ušitý na mieru špeciálne pre vás! Pretože ak získate mentora alebo idete niekomu pomáhať pri profesionálnom fotení, získate presne tie zručnosti, ktoré POTREBUJETE a môžete pritom klásť fotografovi alebo mentorovi toľko otázok koľko potrebujete.

Môj jednoduchý tip – urobte si detailný prieskum o fotografovi, pre ktorého budete pracovať. Zistite o ňom všetko, čo sa len dá. Dbajte pritom na to, aby si si vybrali niekoho, kto je štedrý v rozprávaní o svojich znalostiach a fotí takým štýlom, ktorý sa páči aj Vám. Naopak, nesprávny výber mentora/fotografa vás môže nechať demotivovaným.

P.s .: ak sa vám moja práca páči, môžete ohľadom mentoringu osloviť aj mňa 🙂

Sledujte rôznych fotografov, fóra, podcasty

To vám asi nepomôže naučiť sa fotografovať, ak budete robiť IBA toto. Ale keď sa dostanete k základom, je to skvelý zdroj načerpania veľa ďalšej inšpirácie, získania niekoľkých tipov a trikov a hľadania vlastného štýlu. 

Vyrobte si tabuľu s obrázkami od iných fotografov, ktorých máte radi (môžete napríklad použiť Pinterest), a majte ju pred sebou, aby vás inšpirovala pri každom fotografovaní. Takéto príkladypred fotením tiež často vytváram a ukazujem ich modelkám, aby získali predstavu o tom, aký štýl hľadám.

fotograf podcast
ako sa naucit fotografovat

a to najdôležitejšie - PRAX!

Len naučenie sa teórie určite nestačí. Vo fotení je prax minimálne 70% úspechu. Fotenie, skúšanie rôznych štýlov, rôznych žánrov, umiestnení. Pohrávanie sa s osvetlením a s expozíciou. 

Len čo získate prvotné návyky ako používať fotoaparát, choďte si za prvým záberom! Pravdepodobne nespravíte hneď najlepšiu fotku svojho života, ale dokonale sa tak oboznámite s fotoaparátom. Začnete si uvedomovať, aké vedomosti vám stále chýbajú a namiesto sledovania každého kurzu  budete sledovať iba tie, ktoré vám tieto vedomosti poskytnú. Uvidíte, ako budú vaše fotografie zo dňa na deň kvalitnejšie a kvalitnejšie. Nebojte sa robiť bláznivé snímky, niekedy vás samotných prekvapí aký vynikajúci záber ste spravili.

Čo najčastejšie požiadajte o spätnú väzbu od skúsenejších fotografov a od ďalších ľudí vo svojom okolí. Ak vidíte, že veľa ľudí opakuje ten istý problém, skúste získať odpoveď na jeho vyriešenie a znova strieľajte. Nie je lepší spôsob, ako sa naučiť fotiť, ako každodenným cvičením a fotografovaním.

Vyššie som uviedla všetky zdroje možných vedomostí. Ak sa chcete naučiť fotiť čo najefektívnejšie a najrýchlejšie, skúste zmiešať rôzne zdroje učenia. Neprestaňte sa učiť, aj keď si myslíte, že ste už dostatočne skvelí – vždy sa nájde niečo, o čom ste nevedeli. A čo je najdôležitejšie – urobte to s úsmevom na tvári. Môže to byť niekedy ťažké alebo sa môžete až príliš porovnávať s profesionálnymi fotografmi, ktorí už majú niekoľkoročné skúsenosti a stratiť motiváciu, pretože vaše fotografie ešte nevyzerajú ako ich. Musíte si ale uvedomiť, že aj im nejaký čas trvalo kým sa dostali tam kde sú teraz. Radšej ich poproste, aby vám ukázali svoje prvé zábery a uvidíte, že na začiatku neboli ani oni dokonalými fotografmi.

Ak už ovládate základy fotenia, ďalším krokom môže byť naučiť sa správne upravovať fotky, na čo skvele poslúži program Adobe Lightroom Classic.