V dnešnej online dobe už ľudia pomaly nemajú priamo v notebooku nainštalované žiadne programy. Takisto ide do popredia používanie smartfónov. Mnoho fotografov už používa na úpravu fotiek výhradne mobilné aplikácie. 

V tomto článku sa budem venovať aj ja práve retuši fotiek online. Ukážem vám ktoré online editory fotiek a aplikácie slúžiace na rovnaké účely sú podľa mňa tie najlepšie.

1. Aplikácia Lightroom je pre mňa najlepšia aplikácia na úpravu fotiek na mobile

Vedeli ste o tom, že Adobe má zadarmo verziu Lightroom pre smartfóny? V podstate sa v mobilnej aplikácii dá robiť skoro všetko, čo aj vo verzii pre počítače.Ak máte platenú desktopovú verziu Lightroomu, tak máte platené funkcie prístupné aj na mobile.

Pre mňa je Lightroom celkovo najlepší program na úpravu fotiek na notebooku a to isté platí aj pre mobilnú aplikáciu. Keď fotím mobilom niečo na dovolenke, tak to vždy doladím za pár minút práve v Lightroome na telefóne. Dá sa v ňom pekne pohrať so svetlom, farbami, kontrastom a aj s ostrosťou fotky. Takisto sa v aplikácii Lightroom dá aj vyretušovať nechcené predmety z fotky alebo upraviť tvár. Avšak pre pokročilejšiu retuš stále odporúčam používať Lightroom alebo Photoshop na PC.

Úprava fotiek online - 5 najlepších editorov
Úprava fotiek online - 5 najlepších editorov

2. Adobe Spark a Canva na tvorbu a úpravu obrázkov, bannerov a storíčiek

Adobe Spark a Canvu som dala do jedného bodu, lebo mi prišli veľmi podobné. Nie sú to stránky vyslovene na retuš fotiek, ale skôr na tvorbu zaujímavých obrázkov, bannerov a rôzneho druhu obsahu na sociálne siete. Keď chcete mať napríklad zaujímavú storku na Instagram, veľmi ľahko sa s tým dá pohrať práve v Canve a v Adobe Spark. Rôzne písma, ikonky, pozadia, kreativita tu nepozná hranice. Keď práve nemáte kreatívnu chvíľku, môžete využiť aj šablóny a len do nich doplniť svoje fotografie a text.

3. Snapseed na široké spektrum úprav fotiek

Snapspeed je v podstate veľmi podobná aplikácia Lightroomu. Niekedy sa mi zdá, že aj lepšia než mobilná verzia Lightroomu. A hlavne je úplne zadarmo!

Pomimo štandardných funkcií sa v Snapseede dá dobre hrať s vyvážením bielej a červenej a s krivkami. Takisto je tam veľa rôznych filtrov, ak by ste náhodou chceli dodať fotke napríklad retro nádych. A dá sa tam rovno pridať aj text, pripadne nejaký rám. Takže je to veľmi dobrá aplikácia na úpravu fotiek pre tých, čo hľadajú jedno riešenie, v ktorom dokážu spraviť všetku potrebnú úpravu.

Úprava fotiek online - 5 najlepších editorov
Úprava fotiek online - 5 najlepších editorov

4. VSCO na obrovské množstvo filtrov

Túto appku na úpravu fotiek už skoro nepoužívam, ale má zároveň brutálne veľa rôznych filtrov. Pamätám si na časy, keď bolo na Instagrame veľmi populárne používať VSCO filtre. No nie som si istá, či to je ešte stále rovnaké. Mne prídu filtre vo VSCO až moc umelé, teda väčšina z nich.

Ale pokiaľ máte radi rôzne druhy filtrov, tak je VSCO super voľba. Takisto sa tam dá pekne pracovať s farbami, svetlom, tónovaním, ostrosťou a s vyvážením bielej farby. V platenej verzii je oveľa viac filtrov, ale aj možností pridania textu a zopár iných funkcionalít na úpravu fotiek.

5. Facetune na úpravu postavy

Úprimne, občas nemám rada túto appku, lebo už len samotný názov hovorí sám za seba. Dokážete sa s ňou zmeniť tak, že vás ani vaša rodina nespozná. Veľa žien ju využíva hlavne na to, aby si “dali dole” pár kíl na fotke. Našťastie sa vo Facetune dá robiť oveľa viac vecí, ako napríklad zmeniť farbu vlasov alebo im dodať objem, zmeniť farbu očí a dokonca aj oblečenia, odstrániť nedokonalosti tváre, ale aj úplne zmeniť niektoré časti tela. Nemám nič proti tomu, aby si človek trochu zdokonalil fotku, ale niekedy to už môže byť priveľa. Odporúčam sa s tým pohrať a vyskúšať. Keď už robíte väčšie zmeny, tak bacha na línie na fotkách, lebo veľa krát vidím ako na fotke nejaká stolička “pláva” kvôli tomu, že si žena jednoducho len zúžila pás a nevšimla si, ako to znetvorilo okolité predmety na fotke.

Úprava fotiek online - 5 najlepších editorov

Na čo si dávať pozor pri úprave fotiek online?

Hlavne si uvedomujte dôvod úpravy danej fotky. Väčšina ľudí to robí pre sociálne siete: odfotia niečo mobilom a chcú to pridať na Instagram. V takom prípade sa s tým neodporúčam hrať dlho a hlavne to nechať čo najviac prirodzené. Ako som už spomínala, časy prehnaných filtrov sú už preč.

Úprava jasu, svetla a tieňov

To je základ, ktorý upravujem na každej fotke. Ako to spraviť – záleží na fotke a vkuse. Ja často dávam svetlá dole a tiene trochu hore. Jas záleží podľa toho, či je vaša fotka moc tmavá alebo svetlá.

Úprava sýtosti

Keď sa nechcete hrať s každou farbou zvlášť, tak na fotke pridajte celkovo sýtosť. Fotka bude vďaka tomu hneď vyzerať živšie. Ale pozor na to, aby sa vám na fotke nezvýraznili zvláštne farby. Nad čiernou často vzniká modrá a pokožka sa často stáva veľmi oranžovou. Vtedy vás môže zachrániť úprava sýtosti konkrétnej farby, vďaka čomu viete stiahnuť modrú alebo oranžovú dole.

Úprava štruktúry a zaostrenia

Vždy pridávam aspoň trochu z jedného z nich, aby vyzerala fotka ostrejšie.

Úprava ostatných efektov

Chcete mať malé vinetovanie alebo zrnenie alebo niečo iné, čo dodá vašej fotke príjemnú atmosféru?

Ďalšie použitie fotografie

Buď úpravami skončíme a máme fotografiu pripravenú na sociálne siete alebo ideme do iných programov ako Canva a pokračujeme. Napríklad v nej môžeme robiť koláže, pridávať text alebo ikonky. Je už na vás, na čo tú fotku potrebujete

I keď sa venujem profesionálnemu foteniu, som tiež človek a takisto občas využívam online editory fotiek. Hlavne keď si chcem niečo pridať na svoj Instagram. Tieto appky a programy sú pre mňa Top a budem rada, ak mi napíšete ďalšie odporúčania na retuš fotiek online!