Každý z nás chce byť na fotkách ako hviezda. Zbierať páčiky na sociálnych sieťach, pridávať business portréty na webstránku, pracovné badge alebo ukazovať pekné albumy rodine a známym. Na to, aby sa dosiahlol želaný výsledok, treba nie len nájsť dobrého fotografa, ale aj sa správne naladiť a pripraviť na fotenie. Prvý bod teda máte splnený: už ste na stránke profesionálneho fotografa v Bratislave. Poďme sa pozrieť na to, ako sa pripraviť na fotenie.

1. Stanovte si očakávania spolu s fotografom

         Mám rada, keď klient vie čo od fotiek očakáva. Zároveň  aj čo určite nechce, prípadne posiela fotky vopred ako príklady. Vie v akom štýle chce fotenie, kde chce mať fotenie a podobne. Nemusíte to však siliť. Ak aj neviete čo presne by ste chceli, vždy na to vieme prísť spolu. Keď už ale dlhšie máte niečo vysnívané, nebojte sa o tom povedať. Tým budete mať záruku, že získate fotky presne podľa vašich predstáv a zároveň uľahčíte prácu fotografovi. V prípade svadobného fotenia sa s mladomanželmi vždy stretnem už pred ich veľkým dňom, aby sme si očakávania prešli čo najviac do detailov. Prvý bod k tomu ako sa pripraviť na fotenie teda máme za sebou, poďme na ďalší.

2. V rámci prípravy si premyslite oblečenie a rekvizity

 Oblečenie a rekvizity dokážu spraviť veľa. Avšak, výber záleží hlavne od štýlu fotenia a miesta. 

Keď ide o business fotenie, samozrejme treba mať oblečený oficiálny dress code. 

Keď ide o rodinné fotenie, prípadne párové fotenie, tak je dobré mať zladené oblečenie (nemusí byť úplne rovnaké, ale aspoň mať rovnaké farby alebo odtieňe). 

Oblečenie sa dá napasovať aj podľa farby. Napríklad, keď viete že sa idete fotiť na čiernom pozadí, zvoľte si jasné farby oblečenia – žltá, červená, zelená, atď. Také farby pridajú fotkám ten správny kontrast.

športové fotenie Bratislava

Tu si viete pozrieť kontrastnú tabuľku, ktorá vám pomôže vytvoriť pekný outfit podľa pozadia ktoré budete na fotení mať.

farby

Čo sa ale týka kontrastu, nie vždy  ide o pevné pravidlo. Niekedy môže byť štýl fotky schválne v rovnakých farbách s rôznymi odtieňmi.

biznis portret Panorama City
biznis portret Bratislava

3. Pozor na detaily v rámci prípravy na fotenie

Vadí vám z časti ošúpaný lak na nechtoch? Dajte ho dole a spravte si jednoduchú manikúru. Nechcete byť strapatí? Spravte si jednoduchý účes, zoberte so sebou kefku a malé zrkadlo. Spravte si make-up, vyžehlite a vyčistite oblečenie. Dobre sa vyspite, aby sa vám neprejavili vaky pod očami. Podobné veci môžu pokaziť fotky a nie všetko je po fotení možné upraviť retušou.

 

4. Skúste si naštudovať rôzne pózy pred fotením

rande fotenie Sad Janka Kráľa

         Čím detailnejšia príprava na fotenie z vašej strany, tým ľahšie fotenie a viac pekných záberov pre vás vo výsledku. Určite vás viem nasmerovať, ukázať niekoľko rôznych póz. Ale keď si doma pozriete za 5-10 minút fotky s rôznymi pózami, je veľká šanca, že z toho vznikne niečo ešte lepšie. Nápady odporúčam pozerať na Pintereste.

5. To najdôležitejšie - dobrá nálada!

         Aj keď na niečo zabudnete alebo vám vyskočí vyrážka – no stress. Je to normálne a všetko sa dá vyriešiť. Vyrážka sa vyretušuje a zistíte, že čo ste si zabudli doma, nakoniec aj tak nepotrebujete. Príprava na fotenie je dôležitá, ale hlavné na čo by ste určite nemali zabudnúť je dobrá nálada. Svoje fotenia robím nie len pre pekné fotky, ale aj pre nezabudnuteľné zážitky. Chcem aby ste si to užili a mali ste neskôr na čo s úsmevom spomínať.
 
Keď máte iné otázky alebo sa chcete objednať na fotenie, neváhajte ma kontaktovať cez formulár.
fotograf Bratislava